Sopockie Towarzystwo Ergo Hestia SA

Oddział w Olsztynie

10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A

środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Koszty leczenia podczas nurkowania za granicą

2016-05-19 21:00:28 (ost. akt: 2016-05-29 16:16:30)

Na początku kwietnia tego roku odbyła się VII edycja Targów Nurkowych NURKOWA PRZYGODA. Jest to jedna z nielicznych okazji w roku, by tak licznie spotkała się w jednym miejscu brać nurkowa. To czas ciekawych dyskusji i rozmów, przegląd tego co przyniósł ostatni rok i tego co przed nami.

Koszty leczenia podczas nurkowania za granicą
Doskonałym uzupełnieniem targów był Kongres Nurkowy NURGRES - ciekawi zaproszeni goście, prelegenci, filmy i fotografie. Słowem - trzy dni „działo się”.

Kolejny raz mieliśmy przyjemność uczestniczyć w targach, natomiast po raz pierwszy w roli wystawcy. My, czyli Ubezpieczenia Nurkowe w ERGO HESTIA i Portal NURKOWA POLSKA.

http://m.nurkowa.wm.pl/2016/05/orig/podwodna-przygoda-1361.jpg
Nasze stoisko podczas Targów "Podwodna Przygoda"

Jako pasjonaci nurkowania stworzyliśmy pakiet ubezpieczeń dedykowany specjalnie nurkom. Od ponad 12 lat ubezpieczenia te sprzedajemy poprzez sieć nurków w Polsce. Naturalnym kolejnym krokiem okazała się nasza aktywność na targach - chcieliśmy podkreślić naszą obecność w „świecie nurkowym”.

Dzięki targom mogliśmy osobiście poznać część naszych Klientów, których od lat obsługujemy telefonicznie i mailowo. Te spotkania „twarzą w twarz” okazały się niesamowitą frajdą dla całego zespołu.

Dzięki dziesiątkom rozmów jakie odbyłem, zarówno wśród wystawców, organizatorów wyjazdów nurkowych, instruktorów jak i pozostałych odwiedzających, wyłonił się obraz wiedzy dotyczącej obszaru ubezpieczeń. Okazało się, że jest szereg pytań i problemów, które powtarzały się wielokrotnie.

Tym artykułem chciałbym w możliwie prosty sposób przybliżyć jeden z nich: ubezpieczeń związanych z kosztami leczenia podczas nurkowania za granicą.

Ubezpieczenia Podróżne, często nazywane ubezpieczeniami KL ( kosztów leczenia) to pakiet ubezpieczeń mających zapewnić kompleksową ochronę na czas wyjazdu poza teren RP.

Praktycznie każdy liczący się Ubezpieczyciel posiada w swojej ofercie taki produkt. Na pewno każdy z Was, wybierając się za granicę, zetknął się z takim ubezpieczeniem. Jeśli organizatorem jest biuro podróży to ono musi zapewnić taką polisę (robi to najczęściej w zakresie minimalnym). Jadąc bez pośrednictwa biura - sami powinniśmy zadbać o takie ubezpieczenie.

Jak znaleźć te odpowiednie dla nurków?

Jest kilka podstawowych elementów ubezpieczenia, na które trzeba zwrócić uwagę:

Suma ubezpieczeni
a – czyli kwota do jakiej Ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty związane z udzieloną pomocą. Jeżeli ubezpieczenie kosztów leczenia ma obejmować drogie, specjalistyczne leczenie związane z urazami nurkowymi to suma ubezpieczenia nie może być mniejsza niż 100.000 PLN. Ja zalecam, tak jak w naszych produktach, sumę 200.000 – 500.000 PLN. Ta suma jest też związana z rejonem gdzie się wybieramy - jeżeli np. planujemy podróż w rejon USA, Japonii czy Australii to zdecydowanie zachęcam do wybrania maksymalnych proponowanych wariantów ubezpieczenia.

Koszty ratownictwa – limit do jakiego odpowiada Ubezpieczyciel w przypadku konieczności pokrycia kosztów akcji ratowniczej lub poszukiwawczej (np. śmigłowiec) - czasami taka akcja może być droższa od samego leczenia.

Definicja nurkowania – Ubezpieczyciel kwalifikuje nurkowanie jako dyscyplinę podwyższonego ryzyka lub jako sporty ekstremalne, często uzależnia podział od planowanej głębokości nurkowania. Należy więc w rozmowie z agentem dokładnie wypytać o te kwestie i ewentualne wyłączenia związane z nurkowaniem (niestety do dzisiaj możemy spotkać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia OWU niektórych firm błędną definicję: nurkowanie z aparatem tlenowym poniżej 30m ),

Zakres ubezpieczenia – oprócz kwestii kosztów ratownictwa proponowana polisa zawiera często dodatkowe ubezpieczenia w ramach pakietu. Najważniejsze to: ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (Ubezpieczyciel po wyleczeniu wypłaca świadczenie procentowe związane z uszczerbkiem na zdrowiu związanym z doznanym urazem); odpowiedzialność cywilna (szkody rzeczowe lub osobowe spowodowane osobom trzecim) -np. przez Twoje gapiostwo tonie sprzęt kolegi; ubezpieczenie bagażu; ubezpieczenie sprzętu sportowego (nurkowego) i szereg innych mniej istotnych usług w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia.

http://m.nurkowa.wm.pl/2016/05/orig/koszty-leczenia-2-1358.jpg
Ubezpieczenia Dla Płetwonurków Ergo Hestia podczas obchodów 60-lecia KDP - Ryn 2016

Wybierając się za granicę na nurkowanie, wykupując polisę podróżną, należy pamiętać o podstawowej zasadzie: jak zdarzy się wypadek nurkowy, potrzebna jest natychmiastowa pomoc, ratujesz zdrowie i życie zgodnie z procedurami bazy nurkowej, na której jesteś.

Każde centrum nurkowe czy statek nurkowy ma takie procedury. Ubezpieczyciel gwarantuje pokrycie kosztów tych działań do sumy ubezpieczenia. Czyli kontakt z Ubezpieczycielem może nastąpić po udzieleniu, jako najważniejszej, pierwszej pomocy - gdy poszkodowany jest już pod opieką służb medycznych. Jeżeli sytuacja nie jest zagrażająca życiu a poczujesz się źle - kontaktujesz się z Centrum Alarmowym (kontakt podany na każdej polisie).

Organizowana jest Ci pomoc począwszy od transportu medycznego, leczenia w szpitalu, organizacji powrotu do kraju czy pobytu osoby towarzyszącej. Te wszystkie dodatkowe czynności wykonuje ogólnoświatowa firma specjalizująca się w usługach assistance. Każde Towarzystwo Ubezpieczeń ma umowę z taką firmą i pokrywa koszty udzielonych usług do sum ubezpieczenia określonych w polisie. Jest to odpowiedź na częste pytanie: czy w Egipcie jest przedstawiciel ERGO HESTII, który zorganizuje pomoc na miejscu wypadku?

Kolejna kwestia powtarzająca się w rozmowach to posiadanie bezpłatnej karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Czy wówczas ma sens wykupowanie dodatkowej polisy turystycznej?

Karta EKUZ przydać się może w placówkach, które mają w danym kraju umowy z naszym Narodowym Funduszem Zdrowia. W wielu miejscowościach turystycznych są prywatne placówki medyczne bez takiej umowy. Trzeba też pamiętać, że pomoc w nagłych zachorowaniach lub urazach udzielana jest na zasadach obowiązujących obywateli w danym państwie, co wiąże się z częściową dopłatą do wielu świadczeń. I co ważne: EKUZ nie pokrywa kosztów transportu medycznego, akcji ratunkowych czy poszukiwawczych lub organizacji powrotu do kraju.

Oczywiście ubezpieczenia turystyczne nie są obowiązkowe. One minimalizują ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów w razie nagłego zachorowania lub wypadku za granicą. Jeśli masz kasę na koncie i stać Cię na ewentualne pokrycie takiego leczenia to nie musisz kupować dodatkowych ubezpieczeń.

Taniej i w szerszym zakresie będzie, jeśli kupisz polisę dla Płetwonurków w ERGO HESTIA.
- dwa gotowe warianty ubezpieczenia: nurkowanie do 40m i do 100m,
- wysokie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (w tym leczenia hiperbarycznego)- odpowiednio: 200.000 PLN , 500.000 PLN,
- koszty ratownictwa równe sumie ubezpieczenia kosztów leczenia, organizacja bezgotówkowej pomocy medycznej,
- możliwość dodatkowego ubezpieczenia sprzętu nurkowego - do 5.000 PLN

Pamiętaj!
nasi sprzedawcy też nurkują więc rozumiemy Twoje oczekiwania i doskonale znamy branżowy język…Marek Krzynowek

http://m.nurkowa.wm.pl/2016/03/orig/logo-ubezpieczenia-500x500-1187.png
Logo Ubezpieczeń dla płetwonurków Ergo Hestia