Sopockie Towarzystwo Ergo Hestia SA

Oddział w Olsztynie

10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A

Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Co zabrać na stok?

2016-01-11 22:00:13 (ost. akt: 2016-01-14 10:40:28)

Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie o sprzęt - własny czy wypożyczony? Jeśli jeździliśmy już kiedyś na nartach i wiemy, kiedy czujemy się dobrze, można zdecydować się na zakup sprzętu.

Co zabrać na stok?

Co zabrać na stok?

Autor: fotolia.com

Natomiast osoby, które wyjeżdżają na narty po raz pierwszy, powinny rozważyć skorzystanie z wypożyczalni. Kupno to bardzo duży wydatek, a wypożyczalnie dają możliwość wypróbowania sprzętu. Wynajęcie oczywiście kosztuje, ale jeśli coś nam nie pasuje, sprzęt możemy zamienić.

http://m.nurkowa.wm.pl/2016/01/orig/co-zabrac-na-stok-1099.jpg

Należy sprawdzić, czy sprzęt jest przygotowany do jazdy i odpowiednio naostrzony, bo z tym bywa różnie. Wiązania nart powinny być dopasowane odpowiednio do naszej wagi i umiejętności. Zapewni to bezpieczeństwo, bo narty natychmiast wypną się w razie upadku. Należy zwrócić uwagę, że inne narty przeznaczone są dla doświadczonych narciarzy, a inne dla początkujących. Te dla amatorów zdecydowanie łatwiej się prowadzą.

Przed wyjazdem należy pamiętać o ciepłej kurtce, spodniach i czapce, bo te będą niezbędne.

Mimo że przepisy stanowią, iż w kasku powinni jeździć narciarze do szesnastego roku życia, to warto wyposażyć się w ten element dla własnego bezpieczeństwa.

Akcesoria takie jak gogle, ewentualnie okulary nie zawsze są potrzebne, ale w przypadku słabej pogody okazują się konieczne i również zwiększają nasze bezpieczeństwo na stoku. Podczas opadów śniegu gogle znacznie poprawiają widoczność. Wybór tych akcesoriów jest spory, dlatego przed zakupem warto poradzić się sprzedawcy lub znajomych, którzy mieli okazję sprawdzić sprzęt.

Na wyjazd na narty warto zabrać ze sobą podstawową apteczkę. Podstawowe elementy jej wyposażenia, które mogą okazać się przydatne to plaster, środek przeciwbólowy czy opaska uciskowa.

Mimo, że wyjazd poza trasy narciarskie nie jest polecany, narciarze na własną odpowiedzialność mogą zjeżdżać w terenie nieprzygotowanym do jazdy. W takim przypadku istnieje jednak niebezpieczeństwo porwania przez lawinę i warto zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zabierając dodatkowy sprzęt poza trasę.

Wśród sprzętu zwiększającego nasze szanse na przeżycie pod lawiną znajdują się np. detektor lawinowy. Urządzenie to umożliwia ratownikom namierzenie osoby pod lawiniskiem. Z kolei plecak z systemem ABS jest wyposażony w specjalne komory napełniające się sprężonym gazem. Sprawi on, że osoba mająca go na sobie, "wypłynie" na wierzch lawiny. Istnieją także urządzenia umożliwiające oddychanie pod śniegiem, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku każdego narciarza i snowboardzisty.

Możemy zadbać o swoje bezpie­czeństwo jeszcze przed wyjazdem w góry. Wiele wypadków ma miejsce właśnie w drodze na zimowy wypoczynek. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

1. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie pojazdu
2. Technika jazdy w warunkach zimowych
3. Dziesięć przykazań na stoku
4. Przepisy na stoku
5. Co zabrać na stok?

Zobacz pakiet ubezpieczeń : Hestia Podróże dla narciarzy

Jesteśmy do Twojej dyspozycji - kontakt z nami:
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA Oddział w Olsztynie
10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A
tel. 89 535 52 25
tel./fax 89 522 27 00
e-mail: biuro@ergo-olsztyn.pl

tel. kom. 502 323 947
tel. kom. 503 017 650


http://m.nurkowa.wm.pl/2016/01/orig/na-deske-na-narty-1090.jpg