Sopockie Towarzystwo Ergo Hestia SA

Oddział w Olsztynie

10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A

środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Technika jazdy w warunkach zimowych

2016-01-11 21:55:53 (ost. akt: 2016-01-14 10:38:37)

Do najpoważniejszych zagrożeń na górskich drogach należą oblodzenia. Jeśli droga jest oblodzona, nawet miejscowo na krótkich odcinkach, trzeba zachować szczególną ostrożność i jechać możliwie wolno.

Technika jazdy w warunkach zimowych

Technika jazdy w warunkach zimowych

Autor: ergohestia.pl

Ważne, aby nie rozpędzać pojazdu podczas zjazdów ze wzniesień, jeśli nie mamy pewności czy na dalszym odcinku nie występuje oblodzenie. Optymalną prędkością jest 30 do 40 km/h, ale miejscami trzeba jechać wolniej.

http://m.nurkowa.wm.pl/2016/01/orig/technika-jazdy-w-warunkach-zimowych-1101.jpg

Górskie drogi nie są zbyt często odśnieżane, dlatego należy znacznie zmniejszyć prędkość w ciasnych zakrętach. Przy większych prędkościach można zaobserwować znoszenie pojazdu w kierunku przeciwnym do zakrętu. Wówczas należy zmniejszyć prędkość oraz skręcić przednie koła w kierunku, w którym znoszony jest tył samochodu, a następnie w kierunku przeciwnym.

Drogi w górach są wąskie, dlatego nigdy nie należy ścinać zakrętów ani przekraczać osi jezdni. Powinniśmy jeździć na możliwie najwyższym biegu, aby nie przeciążać silnika. Warto także unikać częstych przyspieszeń i hamowań. Podczas zjazdu ze wzniesienia, nie należy zjeżdżać na luzie, a bieg musi być dostosowany do prędkości. W przypadku stromych zjazdów powinniśmy zdjąć nogę z gazu i zahamować silnikiem. Jeśli auto nie zwalnia, można zredukować bieg i użyć hamulców, jednak delikatnie, aby nie zablokować kół.

Warto pamiętać, że opony z bieżnikiem odpowiedniej wysokości również poprawią bezpieczeństwo i komfort w czasie hamowania. Utrata przyczepności na górskiej, krętej drodze niesie za sobą spore zagrożenie, nawet przy niewielkiej prędkości.

Ważnym zagadnieniem jest także ruszanie pod górkę na oblodzonej drodze. Zwalniając ręczny hamulec trzeba jednocześnie z ogromnym wyczuciem zwalniać pedał sprzęgła i zwiększać obroty silnika. W przeciwnym wypadku, jeśli zbyt szybko puścimy sprzęgło i dodamy za dużo gazu, koła wyżłobią w śniegu zagłębienia, z których trudno będzie się wydostać. Może dojść także do zerwania łańcuchów. Reasumując: nie za dużo gazu, spokojnie zwalniać ręczny hamulec i sprzęgło.

Do jazdy po oblodzonych i zaśnieżonych drogach najlepiej nadają się samochody z napędem na cztery koła, nieco gorzej - z napędem na tylną oś. Niestety najbardziej trzeba uważać, dysponując najpopularniejszym od wielu lat napędem przednim.


Możemy zadbać o swoje bezpie­czeństwo jeszcze przed wyjazdem w góry. Wiele wypadków ma miejsce właśnie w drodze na zimowy wypoczynek. Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

1. Zadbaj o odpowiednie przygotowanie pojazdu
2. Technika jazdy w warunkach zimowych
3. Dziesięć przykazań na stoku
4. Przepisy na stoku
5. Co zabrać na stok?

Zobacz pakiet ubezpieczeń : Hestia Podróże dla narciarzy

Jesteśmy do Twojej dyspozycji - kontakt z nami:
Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA Oddział w Olsztynie
10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A
tel. 89 535 52 25
tel./fax 89 522 27 00
e-mail: biuro@ergo-olsztyn.pl

tel. kom. 502 323 947
tel. kom. 503 017 650


http://m.nurkowa.wm.pl/2016/01/orig/na-deske-na-narty-1090.jpg