Sopockie Towarzystwo Ergo Hestia SA

Oddział w Olsztynie

10-536 Olsztyn, ul. Mrongowiusza 10A

Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Dziura w drodze – kto za to odpowiada?

2015-03-12 19:00:04 (ost. akt: 2016-05-29 15:57:09)

Polskie drogi – marzymy o szybkich, nowych i bezpiecznych, a niejednokrotnie okazują się… dziurawe. Według raportu Policji dotyczącego wypadków w 2014 roku, w wyniku dziur, wybojów i garbów w minionym roku doszło tylko do 52 wypadków.

Dziura w drodze – kto za to odpowiada?
Należy jednak pamiętać, że wielu kierowców nie wzywa na miejsce zdarzenia Policji. Jak się zachować, gdy wjedziemy w dziurę?…
Jak się zachować, gdy wjedziemy w dziurę? Czy od razu wzywać Policję, czy może zgłosić sprawę później? A może zrobić zdjęcia? Eksperci ERGO Hestii radzą jak postąpić w takiej sytuacji. Warto znać te kilka poniższych elementów, ponieważ część z nich dotyczy zachowania na samym miejscu zdarzenia.

http://m.nurkowa.wm.pl/2015/03/orig/dziura-w-drodze-764.jpg

Zatrzymaj się i zrób zdjęcie

Zrób zdjęcia uszkodzeń pojazdu i dziury w drodze w taki sposób, aby w tle było widać jakieś punkty charakterystyczne pozwalające zidentyfikować miejsce zdarzenia. Dzisiejsze smartfony robią zdjęcia przyzwoitej jakości i takie będą wystarczające. Dołącz je do dokumentów wysyłanych ubezpieczycielowi. Jeśli nie jedziesz sam, spisz zeznania pasażerów, którzy z Tobą podróżowali lub innych osób, które były świadkami zdarzenia.

Zawiadom policję

Jeśli nie masz możliwości zrobienia zdjęć albo uszkodzenia wydają się poważne, poproś o interwencję Policji i przyjazd na miejsce zdarzenia. Jeżeli wydaje Ci się to niepotrzebnym angażowaniem, pomyśl o tym, że notatka funkcjonariuszy będzie jedynym elementem potwierdzającym zdarzenie.

Sprawdź, kto jest zarządcą drogi

Zapytaj o to w Urzędzie Gminy, Powiatu lub Województwa. Dowiedz się dokładnie, kto jest zarządcą drogi i odpowiada za ten konkretny odcinek. Właścicielem drogi może być Gmina, Powiat, Województwo, lub Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Z reguły każdy zarządca dróg posiada ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej z tytułu prowadzonej działalności, co oznacza, że po rozpatrzeniu roszczenia to ubezpieczyciel podejmuje decyzję o ewentualnej wypłacie odszkodowania na rzecz poszkodowanego.

Złóż roszczenie z tytułu uszkodzenia auta

Wypełnij stosowny formularz wskazany przez zarządcę dróg. Z reguły wzory formularzy publikowane są na stronach internetowych zarządców dróg.

Dołącz wszystkie dodatkowe dokumenty, które udało Ci się zebrać – w tym zdjęcia, notatkę z policji, zeznania świadków itd. i złóż u zarządcy drogi, którego udało Ci się ustalić.

Czekając na decyzję zarządcy drogi nie musisz trzymać uszkodzonego auta na parkingu. Jeśli uszkodzenia są dobrze udokumentowane lub zarządca bądź ubezpieczyciel wykonali oględziny pojazdu, możesz oddać auto do naprawy w dowolnym warsztacie.

Jeśli dokonałeś naprawy przed złożeniem roszczenia do zarządcy drogi dołącz do opisanych wyżej dokumentów również kserokopię kosztorysu naprawy, faktur lub paragonów, aby udokumentować poniesione koszty.

Kierowcy wciąż rzadko są świadomi, że mogą domagać się odszkodowania za zniszczenia pojazdu od zarządcy drogi. Z roku na rok jednak ta świadomość wzrasta. Większa świadomość kierowcy to również dokładniejsze zabezpieczenie roszczeń poprzez wykonanie dokumentacji fotograficznej, a także wezwanie na miejsce zdarzenia policji lub straży miejskiej.

Zabezpiecz swoje prawa regresowe

Zgromadzenie, najlepiej od razu po zdarzeniu, jak największej ilości dowodów i dokumentów, pozwoli Ci udowodnić, że do szkody doszło na skutek złego stanu drogi. Właściwe zabezpieczenie roszczenia umożliwi Ci nie tylko uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia OC zarządcy drogi, ale również skuteczne przeprowadzenie postępowania regresowego, jeżeli zdecydujesz się na likwidację szkody z własnego Autocasco, które przywróci Ci uprawnienia do zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.

Jeśli na odcinku drogi, na którym doszło do uszkodzenia, są umieszczone znaki ostrzegające o nierównej nawierzchni i jest ograniczenie prędkości, to zarządca drogi może próbować uwolnić się od odpowiedzialności za szkodę w całości lub w części jeśli udowodni, że gdybyśmy jechali z dopuszczalną na danym odcinku prędkością, to nasz samochód nie uległby uszkodzeniu lub zakres zniszczeń byłby mniejszy. Zgodnie jednak z tą samą przywołaną wcześniej regułą dowodową, tym razem to na zarządcy spoczywa konieczność wykazania, jaka część szkody jest skutkiem jazdy z prędkością przekraczającą dopuszczalną – wskazuje Piotr Dyszlewicz z Biura Likwidacji Szkód Ergo Hestii.

Reasumując – działaj kompleksowo, zabezpiecz swoje prawa i niezwłocznie udaj się do zarządcy drogi ze zgromadzoną dokumentacją. Jeżeli jechałeś z dozwoloną prędkością, a znaki nie ostrzegały o utrudnieniach – zarządca drogi powinien pokryć koszty naprawy Twojego auta.

źródło: postepyrobie.pl